Listwa antyprzepięciowa to nie klasyczny przedłużacz?

Opublikowano : 2021-09-15 14:48:16
Kategoria : ELEKTRYKA I ZABEZPIECZENIA

Listwa antyprzepięciowa to nie klasyczny przedłużacz?

Listwa antyprzepioęciowa to nie klasyczny przedłużacz?

Przedłużacze domowe są przydatne w każdym pomieszczeniu pełnym urządzeń elektrycznych. Jest to niezastąpiony element gdy brakuje nam wolnego gniazda. Najpopularniejsze modele wyposażono w kabel o długości jednego lub półtora metra. Taka długość zdecydowanie wystarczy do podłączenia wszystkich urządzeń mobilnych pod najbliższe gniazdo np w salonie, kuchni czy domowym biurze. Występują również kable o długości trzech, pięciu a nawet dziesięciu metrów. Warto zwrócić uwagę na te długość ponieważ praca na bardzo napiętym lub za mocno zawiniętym przewodzie może powodować przegrzanie.

Liczba wtyczek to kwestia na którą w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Jest kilka parametrów technicznych, które również powinny znajdować się w sferze naszego zainteresowania. Są to między innymi:

Napięcie progowe- jest wyrażana w woltach(V). W przewodach do użytku domowego powinna ona wynosić od 330-750V.

Maksymalne obciążenie listwy- wyrażane w watach (W). Listwa powinna być dopasowana do mocy urządzeń pod nią podpiętych. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji że moc jest za duża.

Maksymalny prąd impulsu- podawany w kiloamperach. W przedłużaczach średniej klasy wynosi on około 50kA, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zaopatrzyć się w lepszy model pod tym względem o nawet 90kA.

Zdolność do absorbowania energii – podawana jest w dżulach (J). Minimum to 150 J, ale powinniśmy szukać urządzeń, które pozwalają na absorbowanie energii w zakresie przynajmniej 400-500 J.

Czas reakcji- decyduje o tym jak szybko listwa jest w stanie zareagować na zmiany prądu. Parametr ten wyrażany jest w nanosekundach. Akceptowalna wartość maksymalna to 25 ns, ale im mniej, tym lepiej.

Ważna jest tutaj również kwestia maksymalnego obciążenia oraz czasu reakcji. Pomocnym elementem może okazać się przełącznik wbudowany w listwę antyprzepięciowa. Listwa antyprzepięciowa to główny element zapewniający bezpieczne użytkowanie. Jest ona wyposażona w specjalne filtry i zabezpieczenia. Skoki napięcia wywoływane są zjawiskami atmosferycznymi lub awariami sieci. Nie możemy zapobiedz temu bezpośrednio lecz zastosowanie listwy pozwoli je często całkowicie zniwelować.

Listwa przeciwprzepięciowa to urządzenie o wiele bardziej przydatne i bezpieczne niż mogło by się na pierwszy rzut oka wydawać. Jest to urządzenie dodatkowe lecz jednocześnie konieczne do zapewnia bezpieczeństwa. Może nas ona uchronić przed awarią urządzeń które są dla nas często dużo warte. Dodatkowo większa ilość z nich posiada wysoki stopień szczelności zo pozwala na używanie jej np w kuchni lub łazience.

Różnica pomiędzy tymi dwoma kablami zasilającymi jest duża. Zdecydowanie lepszym wyborem według producentów jak i klientów jest listwa zasilająca. Jest ona nieco droższa, lecz zapewni nam bezpieczeństwo dla bardzo wartościowych sprzętów. Warto kupić tego typu urządzenie i spać spokojnie, nie obawiając się za każdym razem, gdy w pobliżu przechodzi burza, lub słyszymy o awarii energetycznej w okolicy.