LED Switching Power Supply 12V 16,7A IP67 200W ADWS-200-12 Adler
  • Bestseller
Product index: ADWS-200-12
Price (with Tax.)
PLN99.00
1 qty.
Remaining order amount to obtain free shipping PLN0.00
Order within 15 hours 49 min. and we will ship tomorrow
Ask about product
* Required fields
14 days to return
Ask a question +48 536 969 696
Technical information
Supply voltage
230V
Output voltage
12V
Rated power
200W
Product description
Features of the ADWS-200-12 power supply:
  1. Ultra slim housing: 32mm
  2. IP67 degree of protection
  3. Universal range of input voltage values (170 ÷ 264VAC)
  4. Protections: Overload / Short-circuit / Thermal.
  5. Cooled by free air circulation
  6. High efficiency of 88%
Power supplies of this group are the best value for money.
  • Type of power supply voltage
  • Surfacemounting method
  • Rated output voltage (V) 12V DC
  • Rated output power(W) 200.4W
  • Protection class IP67
  • Ratedoutput current (A) 16.7A
  • Input voltage value range 170 ÷ 264VAC
  • Input voltage frequency range 47 ÷ 63Hz
  • Efficiency 88%
  • Output voltage tolerance +/- 2%
  • Current drawn from the mains (AC) 0.87A - 230VAC
  • Short-circuit protection yes
  • Overload protection yes
  • Thermal protection yes
  • Operating temperature -30°C ÷ 50°C
  • Dimensions (L x W x H) 238 x 57 x 32mm